DS-K1201MF
Dostępność: 0
bez 23.00% VAT i kosztów dostawy
Opis
Gwarancja: 24 mies.
Uwaga! Produkt wycofany z produkcji!
Karta katalogowa PDF
Tekstowa zawartość karty katalogowej PDF:
DS-K1201 Series Fingerprint and card reader, designed with a 32 bit
high-speed processor, contains the optical fingerprint recognition
module. It communicates with access controller via the RS-485
protocol. And a built-in tamper-proof module helps to protect the
card reader from malicious damage. The protective level is IP65,
which is suited for outdoor installation.
DS-K1201EF EM Card No. Reading
DS-K1201MF Mifare No. Reading
Recommended Fingerprint Recorder Model to Use Cooperatively: DS-K1F820-F
 A group of messy code encrypted data for the security of fingerprint storage
 Supports EM card reading (DS-K1201EF)
 Supports Mifare card reading (DS-K1201MF)
 Card induction distance is 30mm to 100mm
 Supports multiple authentication modes (card, fingerprint, and card + fingerprint)
 Optical CMOS fingerprint module. The characters of fingerprint can be export to the card reader
 Max. 5000 fingerprints storage
(card + fingerprint)
 Fingerprint comparison time: 1:1≤1s, 1:1000≤1s; FRR≤0.01%, FAR≤0.001%
 Communication circuit is designed with optical coupling isolation and noise suppression function
 Build-in buzzer for status indication
function of the terminal
 Tamper-proof function.
MAIN FEATURES
DS-K1201 Series
Fingerprint and Card Reader
AVAILABLE MODEL
DS-K1201 Series Fingerprint and Card Reader www.hikvision.com
Model DS-K1201EF DS-K1201MF
Processor 32 Bit High-performance Processor
FP Module Optional Fingerprint Module
FP Capacity 5000
Reading Mode Build-in EM/Mifare/Reading Module
Communication Mode RS-485
Transmission Rate 19200bps-N-8-1
FAR (False Acceptance Rate) ≤ 0.001%
FRR (False Rejection Rate) ≤ 0.01%
Comparison Mode 1:1/1:N
Comparison Time 1:1 ≤ 1s; 1:3000 ≤ 1.5s
LED Indicator Power/Communication
Prompt Buzzer
Alarm Tamper Alarm x 1
Induction Distance 30mm to 10mm
Power Supply 12 VDC ± 10%
Working Temperature -40°C to 70°C (-40°F to 158°F)
Working Humidity 10% to 90% (No Condensing)
Dimension 62mm x 132mm x 44mm (2.44” x 5.20” x 1.73”)