DS-K1200EF
Dostępność: 0
bez 23.00% VAT i kosztów dostawy
Opis
Gwarancja: 24 mies.
Uwaga! Produkt wycofany z produkcji!
Karta katalogowa PDF
Tekstowa zawartość karty katalogowej PDF:
DS-K1200 Series is a kind of high-performance product,
with a 32 bit high-speed processor. It communicates
with access controller via the RS-485 protocol. And a
built-in tamper-proof module helps to protect card
reader from malicious damage. The protective level is
IP65, which is suited for outdoor installation.
DS-K1200EF EM Card and Fingerprint Reader
Recorder)
 A group of messy code encrypted data for the security of fingerprint storage
 Supports RS485 communication with 19200bps-N-8-1 transmission rate. There are CRC test for the
protocol
 Supports EM card reading (DS-K1200EF)
 Supports Mifare card reading (DS-K1200MF)
 Card induction distance is 0 mm to 100 mm
 Supports multiple authentication modes (card, fingerprint, and card + fingerprint)
 Optical CMOS fingerprint module. The characters of fingerprint can be export to the card reader
 Max. 9500 fingerprints storage
mode (card + fingerprint)
 Fingerprint comparison time: 1:1≤1s;1:1000≤1s; FRR≤0.01%, FAR≤0.001%
 Communication circuit is designed with optical coupling isolation and noise suppression function
 Build-in buzzer for status indication
 Accurate data and time display provided by built-in electronic clock and watchdog program to
ensure the basic function of the terminal
 Tamper-proof function.
MAIN FEATURES
DS-K1200 Series
Fingerprint Card Reader
AVAILABLE MODEL
DS-K1200 Series Fingerprint Card Reader www.hikvision.com
Model DS-K1200EF DS-K1200MF
Processor 3.2 Bit High-performance Processor
FP Module Optional FP Module
FP Capacity 9500
Reading Mode EM/Mifare Card
Communication Mode RS-485
Transmission Rate 19200bps-N-8-1
FAR ≤0.001%
FRR ≤0.01%
Comparison Mode 1:1/1:N
Comparison Time 1:1≤1s; 1:1000≤1s
LED Indicator Power/Communication
Prompt Buzzer
Alarm Tampering Alarm *1
Induction Distance ≤100mm (≤3.94")
Power Supply DC 12V±10%
Working Temperature -40°C to + 70°C (-40°F to 158°F)
Working Humidity 10% to 90% (No Condensing)
Dimension 62mm x 132mm x 44mm (2.44" x 5.20" x 1.73")