DS-2TD2637B-10/P
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
Kamera termowizyjna IP Hikvision typu bullet, rozdzielczość termowizyjna: 384x288; obiektyw: 9.7mm; kąt widzenia: 37.5°x28.5°; rozdzielczość optyczna: 2688x1520; obiektyw: 4mm; tryb wideo: bispektralny; dokładność: +/-0.5st.C; zasięg: 30-45st.C; zakres temperatur pracy: 10-35st.C; wysokość montażu: 1.7m-2.5m; dystans od twarzy: 2-7m...
Gwarancja: 36 mies.
Uwaga! Produkt wycofany z produkcji!
Karta katalogowa
Tekstowa zawartość karty katalogowej PDF:
DS-2TD2637B-10/P
Thermographic Bullet Body Temperature Measurement Camera
quarantine.
Key Feature
● 384 x 288 high resolution in thermal channel, high sensitivity sensor
● Temperature range: 30°C to 45°C; temperature accuracy: ±0.5 °C
● Reliable temperature exception alarm function
● 4MP resolution in optical channel
● 3D DNR, image detail enhancement
Specification
Thermal Module
Image Sensor Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays
Max. Resolution 384 x 288
Pixel Interval 17μm
Response Waveband 8 μm to 14 μm
NETD (Noise Equivalent
Temperature Difference)
≤ 35 mk (@25 °C,F# = 1.0)
Lens (Focal Length) 9.7 mm
IFOV 1.75mrad
Field of View 37.5° x 28.5° (H x V)
Min. Focusing Distance 1 m
Aperture F 1.0
Optical Module
Max. Image Resolution 2688 x 1520
Image Sensor 1/2.7" Progressive Scan CMOS
Min. Illumination Color: 0.0089 Lux @(F1.6, AGC ON), B/W: 0.0018 Lux @(F1.6, AGC ON)
Shutter Speed 1 s to 1/100,000 s
Lens (Focal Length) 4 mm
Field of View 84° x 44.8° (H x V)
WDR 120 dB
Day & Night IR cut filter with auto switch
Image Function
Bi-spectrum Image Fusion Display the details of optical channel on thermal channel
Picture in Picture Display partial image of thermal channel on the full screen of optical channel
Smart Function
Temperature Measurement
3 temperature measurement rule types, 21 rules in total (10 points, 10 areas, and 1
line).
Temperature Range 30 °C to + 45 °C
Temperature Accuracy ± 0.5 °C
Infrared
IR Distance Up to 50 m
IR Intensity and Angle Automatically adjusted
Network
Main Stream
Optical: 50 Hz: 25 fps (2688 x 1520, 1920 x 1080, 1280 x 720)
60 Hz: 30 fps (2688 x 1520, 1920 x 1080, 1280 x 720)
Thermal: 25 fps (1280 x 720, 704 x 576, 640 x 480, 352 x 288, 320 x 240)
Sub-stream
Optical: 50 Hz: 25 fps (704 x 576, 352 x 288, 176 x 144)
60 Hz: 30 fps (704 x 480, 352 x 240, 176 x 120)
Thermal: 25 fps (704 x 576, 352 x 288, 320 x 240)
Video Compression H.265/H.264/MJPEG
Audio Compression G.711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM
Protocols
IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP,
RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE
Simultaneous Live View Up to 20
User/Host Level Up to 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User
Security Measures
User authentication (ID and PW), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x
access control, IP address filtering
Integration
Alarm Input 2-ch inputs (0-5 VDC)
Alarm Output 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable
Alarm Action SD recording/relay output/smart capture/FTP upload/email linkage
Audio Input
1, 3.5 mm Mic in/Line in interface. Line input: 2 to 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ
± 10%
Audio Output Linear level, impedance: 600 Ω
Reset 1, Reset Button
Communication Interface 1, RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet interface. 1, RS-485 interface
SD Memory Card
Built-in micro SD card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC card (up to 256 GB)
Supports manual/alarm recording
Analog Video Output 1.0 V [p-p]/75 Ω, BNC, PAL/NTSC
Application Programming
Open-ended API, support ISAPI, HIKVISION SDK and third-party management platform,
ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T)
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Web Browser IE 8-11, Chrome 41-44, Firefox 30-51
General
Menu language
32 languages
English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak,
French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian,
Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai,
Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil)
Power
24 VAC± 25%, 12 VDC± 25%, two-core terminal block
PoE (802.3af, class 3)
Power Consumption
18 VAC to 30 VAC: 0.38 A to 0.22 A, max. 9 W
9 VDC to 15 VDC: 0.63 A to 1.06 A, max. 9 W
PoE (802.3af, class 3): 44 V to 57 V, 0.22 A to 0.17 A, max. 9.5 W
Working Temperature/Humidity
Temperature: 10 °C to 35 °C(Indoor and windless environment use only)
Humidity: 95% or less
Protection Level
IP66 Standard
TVS 6000V lightning protection, surge protection, voltage transient protection
Dimensions 376.1 mm x 119.1 mm x 118.1 mm (14.81" x 4.68" x 4.65")
Weight Approx. 1.82 kg (4.01 lb)
Available Model
DS-2TD2637B-10/P
Dimension
376.1mm (14.81")
312.9mm (12.32")
113
mm
(4
")
208.5mm (8.21")
119.1mm (4.69")