DS-2TD2615-10
Dostępność: 0
bez 23.00% VAT i kosztów dostawy
Opis
Kamera termowizyjna Bi-spectrum, przetwornik obrazu VOx UFPA 160x120 pixels, Rozstaw pikseli 25 um, NETD < 40mk, obraz termowizyjny generowany z prędkością 50kl/s, Funkcje: regulacja kontrastu, regulacja trybu migawki, możliwość ustawienia koloru z palety 15 kolorów, funkcje smart, fuzja obrazów. Dokładność temperatury (Zakres pomiaru): +/-8st.C (-20~150st.C), Dwa strumienie, Kompresja: H.265, H.264 or MJPEG, Jednoczesny podgląd na żywo do 20 kanałów, Wbudowany slot na kartę pamięci Micro SD/SDHC/SDXC do 64G, Wejście/ wyjście Audio & Alarm, Open-ended API, Zasilanie: AC24V, DC12V lub PoE(802.3at), IP67, Funkcja podglądu - obraz w obrazi. Darkfighter Ultra low light, 1/2.8" CMOS sensor, Obiektyw: 6mm/8mm, Zasięg IR do 30m, Tryb korytarzowy, WDR, BLC 3D DNR, ROI codec,...
Gwarancja: 36 mies.
Uwaga! Produkt wycofany z produkcji!
Karta katalogowa PDF
Tekstowa zawartość karty katalogowej PDF:
Smart Function (Thermal Imaging)
 Leading image processing technology: Adaptive AGC, DDE, 3D DNR, NETD < 50mk (0.05°C/32.09°F)
 Reliable temperature exception alarm function
 Advanced fire detection algorithm
Thermal Imaging Module Function
 320*240 resolution, high sensitivity sensor, support contrast adjustment
 Support shutter adjustment in various modes
 3D DNR, 15 palettes of color adjustable, image detail enhancement
 Support mirror image, digital zoom X2, X4 and local output
 7mm and 10mm Lens are optional
 Support bi-spectrum image fusion, picture in picture preview, and image switching
DS-2TD2615-7'10
Thermal Bi-spectrum Network Bullet Camera
Specifications
Model
Parameter
DS-2TD2615-7 DS-2TD2615-10
Thermal
Module
Image sensor Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays
Max. Resolution 160 x 120
Pixel interval 25μm
Response waveband 8μm to 14μm
NETD < 50mk(@25°C,F#=1.0)
Lens (focal length) 7 mm 10 mm
MRAD 3.57 mrad 2.50 mrad
Field of View 33.9° x 25.0° 23.3° x 17.6°
Min. Focusing Distance 0.8 m 1.0 m
F number 1.0
Optical
camera
Max. image resolution 1920x1080
Image Sensor 1/2.8” Progressive Scan CMOS
Min. Illumination Color: 0.002 Lux @(F1.5,AGC ON), B/W: 0.0002 Lux @(F1.5, AGC ON)
Shutter Speed 1s~1/100,000s
Focal Length 6mm 8mm
Field of View 52.8° x 30.0° 40.0° x 22.4°
WDR Digital WDR
Day & Night IR cut filter with auto switch
Image
function
Image Support bi-spectrum image fusion, picture in picture preview, and image switching
Smart
function
VCA Intrusion/Line crossing/Region entrance/ Region exiting, Max 8 rules
Temperature range -20℃ ~ 150℃
Temperature accuracy ±8℃
Temperature
measurement
Support 10 points, 10 regions and 1 line
Fire detection Max 10 fire points for live view
Infrared
IR Distance Up to 30m
IR Intensity Automatically adjusted
Network
Main Stream
Visible Light: 50Hz:25fps(1920x1080), 25fps(1280x960), 25fps(1280x720)
Visible Light: 60Hz:30fps(1920x1080), 30fps(1280x960), 30fps(1280x720)
Thermal: 50fps(320x240)
Sub stream
Visible Light: 50Hz:25fps (704 x 576), 25fps (352 x 288), 25fps (176 x 144)
Visible Light: 60Hz:30fps (704 x 480), 30fps (352 x 240), 30fps (176 x 120)
Thermal: 50fps (320 x 240)
Video compression H.264/MJPEG, H.264+ encoding with Baseline/Main/High Profile
Audio compression G .711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM
MP,DHCP,PPPoE
Simultaneous live view Up to 20
User/Host level Up to 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User
address filtering
Integrati
on
Alarm Input 2-ch inputs (0-5vDC)
Alarm Output 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable
Alarm Action SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage
Audio Input 1 3.5mm Mic in/Line in interface. Line input: 2-2.4V[p-p], output impedance:1KΩ±10%
Audio Output Linear Level; Impedance: 600Ω
Reset 1 Reset Button
Ethernet 1 RJ45 10M/100M Self-adaptive Ethernet interface
recording
Analog Video Output 1.0V [p-p]/75Ω, PAL/NTSC/BNC
Application
programming
Open-ended API, support ONVIF, PSIA, ISAPI, HIKVISION SDK and third-party management platform
Client iVMS-4200
Web Browser IE7+, Chrome18+, Firefox5.0+, Safari5.02+
General
Menu language English
Power AC24V, DC12V, PoE+
Work
Temperature/Humidity -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F), 90% or less
Protection Level IP67 Standard
TVS 6000V Lightning protection, surge protection, voltage transient protection
Dimensions 314mmx104mmx292.7mm (12.36″x4.09″x11.52″)
Weight Approx. 1.55Kg(3.42lb)
Wide Range Coverage for Different Specifications
space-between.
Lens (focal length) 7mm 10mm 15mm 25mm 35mm 50mm 75mm
Detection range (Vehicles) 429m 613m 920m 1533m 2147m 3067m 4600m
Detection range (Humans) 140m 200m 300m 500m 700m 1000m 1500m
Recognition range (Vehicles) 107m 153m 230m 383m 537m 767m 1150m
Recognition range (Humans) 35m 50m 75m 125m 175m 250m 375m
Identification range (Vehicles) 54m 77m 115m 192m 268m 383m 575m
Identification range (Humans) 18m 25m 38m 63m 88m 125m 188m
Smart functions Range Table
space-between.