Informujemy, że nasz wieloletni partner biznesowy - firma AnyVision - zmieniła swoją nazwę na OOSTO. Warto podkreślić, że nie zostali sprzedani, ani przejęci, nie zmienili też swojego profilu działalności. Zmiana nazwy odbyła się w sposób świadomy i kontrolowany, a jej główną przyczyną była chęć rozszerzenia obsługiwanych rynków. W wyniku wieloletniej współpracy ze służbami mundurowymi na całym świecie, poprzednia nazwa AnyVision była trwale skojarzona z rozwiązaniami dedykowanymi dla Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, służącymi m.in. również do inwigilacji osób. Utrudniało to z perspektywy prawnej potencjalne wdrożenia ich produktów w instytucjach prywatnych, które również przecież potrzebują innowacyjnych systemów bezpieczeństwa, w tym lepszej ochrony przed znanymi zagrożeniami poprzez wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy i wizualnej sztucznej inteligencji.
W związku z powyższą zmianą, ich produkty również będą dostępne pod nowymi nazwami. W Polsce najbardziej znany jest produkt AnyVision Better Tomorrow, który obecnie będzie nazywany OOSTO OnWatch.
Nasz partner deklaruje, że w kolejnych latach chce angażować się w tworzenie technologii AI w sposób etyczny, tymczasem ich główna dziedzina specjalizacji, czyli rozpoznawanie twarzy, znalazła się w czołowych nagłówkach gazet, wywołując wiele ważnych pytań dotyczących jego dokładności i etycznego wykorzystania. Obawy te doprowadziły nawet do wprowadzenia całkowitych zakazów korzystania z tej technologii w kilku jurysdykcjach w USA i Europie, bez względu na cel i korzyści płynące z konkretnych zastosowań.
Więcej informacji na temat fundamentów etycznego stosowania technologii rozpoznawania osób można znaleźć w książce pt. "The Rise of Ethical Facial Recognition" dostępnej pod adresem:
https://oosto.com/wp-content/uploads/2021/10/oosto-rise-ethical-facial-recognition-ebook.pdf
Warto również zapoznać się z artykułem na blogu, pt. "11 Best Practices to Ensure Ethical Facial Recognition"
https://oosto.com/ethical-facial-recognition-best-practices/
Przy okazji zmiany nazwy, firma OOSTO ogłosiła nawiązanie współpracy badawczej z Carnegie Mellon University (https://www.cmu.edu/) w celu pobudzenia innowacji w zakresie bezpieczeństwa i technologii rozpoznawania nowej generacji, w tym rozpoznawania obiektów i zachowań. Będą wspólnie inwestować w nowe technologie, które pomogą specjalistom ds. bezpieczeństwa chronić ich obiekty, uzyskamy dzięki temu m.in. następujące technologie:
- Rozpoznawanie obiektów: możliwość wykrywania pojazdów, broni, a nawet pozostawionego bez nadzoru bagażu na podstawie materiału wideo na żywo.
- Rozpoznawanie ciała: wykrywacze całego ciała, które łączą ułożenie twarzy i ciała, pomagają nam śledzić osoby przechodzące przez twoją własność, nawet jeśli oddalają się od kamery. Może to nawet pomóc w ustaleniu, kiedy ktoś upadł i potrzebuje pomocy medycznej.
- Wykrywanie agresji: rekonstrukcja 3D ludzkich twarzy może zacząć wykorzystywać stan emocjonalny osoby i może oznaczać bezpieczeństwo, jeśli osoba jest pod przymusem lub potencjalnie znajduje się w niebezpieczeństwie medycznym.
- Szacowanie wieku: Zaawansowane algorytmy mogą zacząć automatycznie oznaczać ludzką twarz z materiału wideo przybliżoną grupą wiekową (np. Wiek rzeczywisty, wiek wyglądu, wiek postrzegany lub szacowany wiek). W przypadku sprzedaży detalicznej ten rodzaj analizy może zapewnić lepszą ocenę demografii klientów.
- Bezdotykowa kontrola dostępu: Oosto będzie nadal inwestować w technologie bezdotykowe, które ograniczają (lub eliminują) potrzebę dotykania powierzchni fizycznych, co może pomóc w rozprzestrzenianiu zarazków i chorób.