Wersje językowe
Dlaczego my?
  • 30 lat doświadczenia i specjalizacji w CCTV

  • Doskonałe wsparcie techniczne

  • Duże magazyny w Polsce i centralne EU

  • Atrakcyjne ceny i rabaty

  • Płatności kredytowane

  • 3-letnia gwarancja

  • Produkcja i szybki serwis w Polsce

  • Szkolenia indywidualne

Czy automatyczne rozpoznawanie osób na kamerach monitoringu miejskiego może pomóc zwalczyć pandemię Covid-19 ?

Czy automatyczne rozpoznawanie osób na kamerach monitoringu miejskiego może pomóc zwalczyć pandemię Covid-19 ?

Zachęcamy do obejrzenia 8-minutowego materiału wideo, w którym próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy automatyczne rozpoznawanie osób na kamerach monitoringu miejskiego może pomóc zwalczyć pandemię Covid-19 oraz jaki to może mieć wpływ na prywatność obywateli państw, których rządy zdecydują się wykorzystać tę technologię.

W tym celu przeanalizujmy przebieg epidemii w Chinach, w kraju, który początkowo ucierpiał najbardziej, a obecnie odzyskał już kontrolę i podziwiany jest w innych państwach za determinację, szybkość i skuteczność działania w obliczu globalnego kryzysu.

Po ogłoszeniu epidemii Covid-19 w Chinach, w ogólnoświatowych mediach pojawiły się wątpliwości, czy po wprowadzeniu nakazu noszenia na twarzy masek chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd chiński nadal będzie w stanie automatycznie rozpoznawać osoby i prowadzić dalszą inwigilację społeczeństwa. W połowie lutego Chińczycy ogłosili, że poradzili sobie z tym problemem, a ich systemy nadal prawidłowo rozpoznają obywateli. Co więcej, podano informację, że te same systemy służą już do walki z epidemią Covid-19. Dodatkowo, opracowano szereg aplikacji na telefony komórkowe, które pomagały śledzić osoby potencjalnie zarażone i powiadamiać osoby, które mogły mieć z nimi kontakt.

W połowie listopada zeszłego roku The Moscow Times podał informację, że Rosja buduje jeden z największych systemów automatycznego rozpoznawania osób na świecie. Prasa światowa zareagowała krytycznie, po czym temat jakby ucichł. Jednak kiedy WHO ogłosiło w dniu 11 marca b.r., że epidemia przekształciła się w pandemię, rząd rosyjski uznał to za doskonały moment do uruchomienia systemu, który miałby przede wszystkim stać się narzędziem do walki z koronawirusem. Wszystkim wydało się oczywiste, że po zwalczeniu pandemii system ten pozostanie już na stałe narzędziem inwigilacji obywateli rosyjskich. Podobne obawy budzą aplikacje do lokalizowania osób przebywających w kwarantannie domowej, które wdrożono m.in. w Rosji, Korei Południowej, Singapurze, Iranie, Izraelu, na Tajwanie i …w Polsce.

Faktem jest, że systemy do automatycznego rozpoznawania osób na kamerach rzeczywiście mogą pomóc w walce z pandemią Covid-19. Policja w Moskwie poinformowała, że system pomógł im wykryć prawie 200 osób łamiących kwarantannę. Zapisywanie ścieżek poruszania się i spotkań osób w dużych skupiskach ludzkich umożliwia rządowi szybkie wyszukanie listy osób, z którymi w określonym czasie miały styczność osoby zarażone. System automatycznie alarmuje w przypadku wykrycia w przestrzeni publicznej osób odbywających kwarantannę. System tego typu może nawet zaalarmować w przypadku, gdy osoba przebywająca na kwarantannie domowej nie pojawiła się na kamerze pilnującej w uzgodnionym okresie czasu.

Podporządkowanie społeczeństwa i nowoczesne narzędzia wykorzystywane przez rządy Chin i Rosji zapewne pomogą im zwalczać pandemię szybciej i skuteczniej, niż będzie się to działo w krajach uznawanych za demokratyczne.

W Unii Europejskiej jeszcze całkiem niedawno stosowanie takich systemów wydawało się nie do pomyślenia. Jednak 19 marca br., czyli w tydzień po ogłoszeniu pandemii, Europejska Rada Ochrony Danych wydała oświadczenie o możliwości przetwarzania wrażliwych danych osobowych bez konieczności uzyskania zgody, w celu zwalczania pandemii COVID-19. Na dzień 7 kwietnia nasze wewnętrzne prawo krajowe jeszcze nie nadążyło, ale z pewnością wkrótce tak się stanie. Oświadczenie rady nie jest dużym zaskoczeniem, jako że RODO art.9 ust.2 lit. i mówi o tym, że zgoda nie jest wymagana, jeżeli przetwarzanie jest niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, w przypadkach takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości opieki zdrowotnej.

Treść tego ustępu jest rozsądna. Dla większości obywateli wydaje się bowiem oczywiste, że w czasie trwania pandemii ich zdrowie, czy nawet życie, jest ważniejsze od wolności i prywatności. Z tego względu jest prawdopodobne, że kolejne rządy i przedsiębiorstwa w krajach europejskich zdecydują się na stosowanie kontrowersyjnych narzędzi do walki z pandemią, takich jak automatyczne rozpoznawanie na kamerach osób zarażonych i mierzenie im zdalnie temperatury ciała kamerami termowizyjnymi, czy też aplikacje na telefony lokalizujące osoby w kwarantannie domowej.

Nadchodzi nowy porządek świata. W zaskakującym tempie zmieniane są obecnie prawa i struktury unijne oraz państwowe, które nie sprawdziły się w obliczu globalnego zagrożenia. Społeczeństwo staje się jednym organizmem, któremu rząd zapewnia ochronę, ale jednocześnie uzyskuje nad nim większą kontrolę. W zamian za wyższy poziom bezpieczeństwa obywatele oddają trochę wolności i prywatności. Czas pokaże, czy po opanowaniu pandemii - w odróżnieniu od Chin i Rosji - rządy krajów europejskich przywrócą dotychczasowy porządek, czy jednak trzeba będzie stworzyć nowe prawo, lepiej dostosowane do nowej rzeczywistości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl